Plantain Chips are a popular snack eaten the world over. They are made by cutting plantain into thin slices. This project uses plantain (Musa Species), which are starchy fruits and are a staple food source in many tropical areas and is readily available in markets but can become scarce when it is out of season.
Chips can simply be eaten directly or as desserts and puddings. It is a cross-cutting venture as it can be undertaken in both rural and urban settings.
The project initial cost is NGN 39,500 producing 46,800 sachets of Plantain Chips per year giving an estimated revenue of NGN 4,680,000 annually with a profit margin of 475 and a payback period of about 4 months.
Production, Capacity and Technology
The Plantains can be peeled manually or using a peeling machine. They are then sliced and rapidly dehydrated to reduce the moisture content and then deep-fried in cooking oil.
Excess oil is extracted and the fried Plantain Chips are seasoned with salt and other spices as may be deemed necessary. The plant capacity is 150 sachets per 8 hours.
The technology involved can be locally accessed, which makes it affordable.
Capital Investment Requirements (CBN Exchange rate – $1 to NGN 380 as of 10th of May, 2021)
Capital Item | Qty | Price Per One NGN | Amount (NGN) | Amount (USD) |
Plantain Chip Cutter | 1 | 2,000 | 2,000 | |
Deep Fryer | 1 | 5,000 | 5,000 | |
Impulse Sealer | 1 | 12,000 | 12,000 | |
Salt Mixing Bowl | 1 | 2,000 | 2,000 | |
Kitchen Weighing Scale | 1 | 8,000 | 8,000 | |
Iron Sieve | 1 | 2,500 | 2,500 | |
Total Cost | 39,500 |
Production and Operation Costs
Direct Materials, Supplies and costs
Cost Item | Unit Cost NGN | Qty/ Day | Pdn Cost/Day NGN | Pdn Cost/Mth NGN | Pdn Cost/Year NGN | Pdn Cost/Year USD |
Direct Costs |
||||||
Plantain | 50 | 100 | 5,000 | 130,000 | 1,560,000 | |
Cooking Oil | 1,500 | 2 | 3,000 | 78,000 | 936,000 | |
Spices & Flavour | 50 | 5 | 250 | 6,500 | 78,000 | |
Packaging Nylon | 10 | 100 | 1000 | 26,000 | 312,000 | |
Sub-Total | 240,500 | 2,886,000 |
General Costs (Overheads)
Cost Per Month NGN | Cost Per Year NGN | Cost Per Year USD | |
Cooking Gas | 2,700 | 32,400 | |
Miscellaneous Expenses | 2,000 | 24,000 | |
Selling & Distribution | 2,000 | 24,000 | |
Sub-Total | 240,500 | 2,886,000 | |
Total Operating Costs | 247,200 | 2,966,400 |
- Production costs assume 312 days per year with a daily capacity of 150 sachets
- Depreciation of fixed assets is assumed at 25% per year.
- Direct costs include materials, supplies and all other costs incurred to produce the product.
- A production month is 26 workdays
Project Product Costs and Price Structure
Item | Qty/Day | Qty/Yr | Unit Price | TR/YR NGN | Total Revenue(USD) |
Chips | 150 | 46,800 | 100 | 4,680,000 |
Profitability Analysis Table
Profitability Item | Revenue Per Year NGN | Per Year
Revenue Per Year USD |
Revenue | 4,680,000 | |
Less Prod & Operating Cost | 2,966,400 | |
Profit | 1,713,600 |
Market
Plantain Chips are common among the urban population. With an increased shelf life, the wafers can be supplied to supermarkets, schools, hotels, hospitals, and with aggressive marketing, they can capture a lot of consumer attention even in the international market. They can also be produced in different styles or designs.
Source of Equipment and Raw Materials
Machinery can be gotten from local stores. Plantains are easily available in the local market all over the country.