Introduction:
Banana Wafers are a popular snack eaten world over. They are made by cutting bananas into thin slices. This project uses the banana variety and is readily available. Wafers can simply be eaten directly or as desserts and puddings. It is a cross cutting venture as it can be undertaken in both rural and urban settings. The project initial cost is NGN 3,683,500 producing 46,800kgs of banana wafers per year giving an estimated revenue of NGN 9,360,000 annually with a profit margin of 475 and a payback period of about 4 month.
Production,Capacity and Technology:
The Bananas can be peeled manually or using a peeling machine. They are then sliced and rapidly dehydrated to reduce the moisture content and then deep fried in cooking oil. Excess oil is extracted and the fried banana wafers are seasoned with salt and other spices as may be deemed necessary. The plant capacity is 150kg per 8 hours but there are also equipments with bigger capacity if needed.
The technology involved can be locally accessed , which makes it affordable.
Capital Investment Requirements (CBN exchange rate -$1 to 414.99 NGN) as of 25th June 2022.
Capital investment item | Units | Qty | Cost in
NGN |
Cost in USD | |
Deep fat frying pans | No. | 1 | 4000 | 9.639 | |
Impulse sealer | No. | 1 | 1500 | 3.615 | |
Salt mixing drum | No. | 1 | 4000 | 9.639 | |
Weighing balance | No. | 1 | 2000 | 4.819 | |
Total cost of machinery | 11,500 | 27.712 |
Production and operating costs
Cost Item | Units | @
NGN |
Qty/
day |
Pdn cost/ month in NGN | Pdn cost/ year
In NGN |
Pdn cost/ year
In USD |
Bananas | kgs | 1,500 | 150 | 39,000 | 468,000 | 1,127.738 |
Cooking oil | litres | 6000 | 5 | 156,000 | 1,872,000 | 4,510.952 |
Spices &
Flavour
|
kgs | 1000 | 1 | 26,000 | 312,000 | 751.825 |
packaging | packet | 2500 | 150 | 65,000 | 780,000 | 1,879.564 |
Sub-total | 11,000 | 286,000 | 3,432,000 | 8,270.078 |
General costs (overheads)
Cost Per Month
NGN |
Cost Per Year
NGN |
Cost Per Year
USD |
|
Utilities(water and power) | 3,000 | 36,000 | 86.749 |
Labour | 10,000 | 120,000 | 289.164 |
Rent | 2,000 | 24,000 | 57.833 |
Fuel | 5,000 | 60,000 | 144.582 |
Sub –total | 20,000 | 240,000 | 578.327 |
Total Operating Costs | 306,000 | 3,672,000 | 8,848.406 |
- Production is assumed for 312 days per year.
- Depreciation assumes 4 year life of assets written off at 25% per year for all assets.
- A production Month is assumed to have 26 days.
Project product costs and Price structure
Item | Qty /day | Qty/yr | @ | Pdn cost /yr
NGN |
Pdn cost /yr
USD |
TR
In NGN |
TR
In USD |
Banana Waffle | 150 | 46,800 | 200 | 3,672,000 | 8,848.406 | 9,360,000 | 22,554.760 |
Profitability Analysis
Profitability Item | Per day | Per month | Per Year
NGN |
Per Year
USD |
Revenue | 30,000 | 780,000 | 9,360,000 | 22,554.760 |
Less production and operating Costs | 11,000 | 306,000 | 3,672,000 | 8,848.406 |
Profit | 19,000 | 474,000 | 5,688,000 | 13,706.354 |
Market
Banana wafers are common among the urban population. With an increased shelf life, the wafers can be supplied to supermarkets, schools, hotels, hospitals, and with aggressive marketing, they can capture a lot of consumer attention even in the international market. They can also be produced in different styles or designs.
Join our telegram grow to get hot business funding opportunities, business tips & business ideas